• Alan Adları Tanıtımını ve Satışını Ücretsiz Yapmak İçin Kayıt Olunuz. kayıtlı iseniz
  • Sitemizde Günlük Paylaşılan boşa düşen alan adlarını ücretsiz görüntüleye bilmek icin üye girişi yapiniz.

Klima Santralleri Nedir?

unicorndomain

skirubo

Kullanıcı
Katılım
17 Ağu 2019
Mesajlar
106
Tepkime puanı
30
Yaş
23
Klima Santralleri Nedir?

Klima Santralleri Nedir? Klima santralleri, dışarıdan gelen havayı toplayan ve dağıtan büyük bir kutudur. Bir üfleyici ve filtre rafları içerir ve bina içindeki sıcaklık ve nem seviyelerini ayarlar. Buna ek olarak, ünite tipik olarak binanın çatısında bulunur. Kanallar AHU’dan çeşitli odalara kadar uzanır. Bu üniteden gelen hava ihtiyaca göre soğutulabilir veya ısıtılabilir. AHU’lar ayrıca çeşitli boyutlarda gelir. Klima Santralleri insan yoğunluğunun çok ve kalabalık olduğu ortamlarda kullanılır. Örnek vermek gerekirse restoranlar, toplantı salonları, kongre merkezleri, etkinlik salonları vb.

Klima Santralleri Çalışma Prensibi

Klima santralleri bir binadaki havayı dağıtır ve şartlandırır. Kanallardan geçen havayı arındırır, ısıtır ve soğuturlar. Ayrıca havayı basınçlandırabilir ve kullanılmış kirli havayı odalardan AHU’ya geri çekebilirler. Kullanılan hava devridaim edilir ve içerdiği termal enerji taze hava girişine geri beslenebilir. Klima santralinin temel işlevi, odayı veya binayı daha konforlu hale getirmektir. Konut binalarında, birkaç farklı tipte klima santrali vardır. En basitlerine terminal üniteleri denir ve sadece bir hava filtresi ve bobini olabilir. Diğer bir tip ise, %100 dış hava şartlandıran bir tamamlama havası ünitesidir. Klima santralleri ısıtma ve soğutma üniteleri veya paket üniteler olarak da bilinmektedir. Genellikle bir binanın çatısına kurulurlar. Son olarak, çatı hava işleyicileri vardır. Çoğu çatı tipi klima santrali yan yanadır.

Klima Santrallerinde Enerji Verimliliği

Klima Santralleri tipik olarak havalandırma ve sirkülasyon için birden fazla fanla yapılır. Bir AHU’nun muhafazası genellikle metalden yapılır veya korozyona dayanıklı yapı için boyanır. Birçok AHU, güç tüketimini optimize etmek için EC fanları kullanır. Birçok farklı tipte klima santrali ve bileşenleri vardır. Binanızın ihtiyaçları ve bütçeniz için doğru olanı seçin. Birini seçerken, verimlilik hedeflerinizi ve güç gereksinimlerinizi karşılayan bir birim seçtiğinizden emin olun.
 

Users who are viewing this konu

Üst